Biuletyn Informacji Publicznej
Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej Sp. z.o.o. w Aleksandrowie Kujawskim

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: www.bip.pgkiw.alekskuj.pl

Treść strony

Zamówienia publiczne

Wybierz żądane menu umieszczone poniżej

przetarg nieograniczony

Aktualny okres składania ofert: od poniedziałek 2018-05-07 godz. 22:20 do poniedziałek 2018-05-21 godz. 14:00 wtorek 2018-05-22 godz. 14:30
Status postępowania: zakończony rozstrzygnięty
Przebieg postępowania (wskazane zdarzenie)
dotyczy: zapytań do postepowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Aleksandrów Kujawski - etap II”
data opublikowania zdarzenia: 2018-05-18 22:00
Typ zdarzenia: wyjaśnienie treści SIWZ
Szczegółowa informacja:

Aleksandrów Kujawski, dnia 18.05.2018r.

 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej sp. z o.o.

ul. Kościelna 14

87-700 Aleksandrów Kujawski


 

dotyczy: zapytań do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Aleksandrów Kujawski - etap II”

 

PYTANIE 1: Wykonawca wnosi o podanie wartości szacunkowej zamówienia jaką ustalił Zamawiający na prace będące przedmiotem postępowania przetargowego (na podstawie kalkulacji Projektanta, kosztorysu inwestorskiego lub innych opracowań).

ODPOWIEDŹ: Szacunkowa wartość zamówienia wynosi 7 624 983,00 zł netto, czyli 9 369 728,00 zł brutto.

 

PYTANIE 2: Wykonawca wnosi o podanie ilości środków budżetowych jakie Zamawiający zabezpieczył na prace będące przedmiotem postępowania przetargowego.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający zabezpieczył środki na przedmiotową inwestycję w taki sposób że:

  1. wkład własny 20%:

  2. 80% z pożyczki WFOŚiGW.

 

PYTANIE 3: Wykonawca wnosi o potwierdzenie, iż z uwagi na ryczałtowy charakter wynagrodzenia Oferenci mogą modyfikować kosztorys ofertowy (usuwać oraz dodać pozycje, edytować opisy, ilości jednostki)?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający dopuszcza modyfikację kosztorysu ofertowego jedynie w zakresie dodawania pozycji, które nie zostały w przedmiarze np.: pt. „opłata za zajęcie pasa drogowego”.

 

PYTANIE 4: Wykonawca wnosi o potwierdzenie, iż Zamawiający dysponuje gruntem niezbędnym do realizacji zadania zgodnie z wymaganiami SIWZ.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający dysponuje gruntem niezbędnym dla realizacji zadania. Jedynie w zakresie ul. Dworcowa (przecisk pod torami) trwa procedura wznowienia wcześniej uzyskanego pozwolenia na budowę. Zamawiający przewiduje przekazanie Wykonawcy pozwolenia na budowę dla tego zakresu najpóźniej do 30 lipca 2018r.

 

PYTANIE 5: Wykonawca wnosi o wyszczególnienie, które materiały pochodzące z rozbiórek należy przewieźć na składowisko Zamawiającego?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający wyszczególnia materiały, które będzie trzeba przywieść na skład do dyspozycji Zamawiającego: tj. ewentualne nadwyżki z wykopów, materiały z rozbiórek i frezowania dróg, itp.

 

PYTANIE 6: Wykonawca wnosi o wyjaśnienie czy w ramach inwestycji Zamawiający będzie wymagał realizacji odcinków próbnych dla warstw konstrukcyjnych? W przypadku odpowiedzi twierdzącej wnosimy o określenie rodzaju, ilości oraz lokalizacji odcinków próbnych.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający oczekuje realizacji zadania zgodnie z dokumentacją projektową oraz zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej.

 

PYTANIE 7: Wykonawca wnosi o wyjaśnienie czy podczas regulacji urządzeń uzbrojenia technicznego (włazów, wpustów, zaworów itd.) należy wymienić wszystkie elementy betonowe oraz żeliwne na nowe? Zamawiający wyrazi zgodę na wykorzystanie elementów rozbiórkowych?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający oczekuje, że podczas regulacji urządzeń uzbrojenia technicznego (włazów, wpustów, zaworów itd.) wymieniać trzeba te elementy metalowe i żeliwne, które nie będą spełniały swojej funkcji (za zgodą inspektora nadzoru branżowego oraz Zamawiającego).

 

PYTANIE 8: Wykonawca wnosi o przekazanie dokumentacji geologicznej, na którą powołuje się Projekt Budowlano-Wykonawczym.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający wszedł w posiadanie dokumentacji w tym zakresie i została ona udostępniona na stronie przetargowej w dniu 17.05.2018r.

 

PYTANIE 9: Wykonawca wnosi o przekazanie warunków technicznych do projektowania Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Wodociągowej Sp. zoo w Aleksandrowie Kujawskim, na którą powołuje się Projekt Budowlano-Wykonawczym.

ODPOWIEDŹ: W ocenie Zamawiającego te warunki zostały uwzględnione w dokumentacji projektowej stanowiącej podstawę do wykonania przedmiotowej inwestycji.

 

PYTANIE 10: Wykonawca wnosi o przekazanie aktualnych uzgodnień i warunków wydanych przez instytucje będące stronami w procesie inwestycyjnym.

ODPOWIEDŹ: Wszystkie posiadane przez Zamawiającego uzgodnienia i warunki zostały udostępnione na stronie przetargu.

 

PYTANIE 11: Wykonawca wnosi o przekazanie protokołów ZUD, na które powołuje się Projekt Budowlano-Wykonawczym.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie posiada protokołów ZUD, o które pyta oferent.

 

PYTANIE 12: Wykonawca wnosi o przekazanie projektu branż drogowej, na który powołuje się Projekt Budowlano-Wykonawczym.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie posiada dokumentacji, o którą pyta oferent.

 

PYTANIE 13: Wykonawca wnosi o przekazanie rysunków profili rurociągów, na które powołuje się Projekt Budowlano-Wykonawczym.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający udostępnił rysunki profili rurociągów na stronie przetargu.

 

PYTANIE 14: Wykonawca wnosi o przekazanie Szczegółowych Specyfikacji technicznych dla branży drogowej.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie posiada oczekiwanej dokumentacji.

 

PYTANIE 15: Wykonawca wnosi o umieszczenie na stronie internetowej Zamawiającego pełnej dokumentacji projektowej.

ODPOWIEDŹ: Posiadana dokumentacja w wersji papierowej jest w siedzibie Zamawiającego do wglądu. Na stronie przetargu Zamawiający udostępnił istotną cześć dokumentacji.

 

PYTANIE 16: Wykonawca wnosi o jednoznaczne wyjaśnienie w jakim zakresie należy odtworzyć nawierzchnie po wykonaniu sieci?

Zgodnie z SIWZ:

roboty drogowe związane z wykonaniem odtworzenia podbudowy i nawierzchni w świetle wykopu oraz wykonania nawierzchni jezdni na całej szerokości,”

Zgodnie z OPZ:

„  Zadanie   związane   z   budową   sieci kanalizacyjnej   wraz   z   przyłączami,   robotami naprawczymi   i   rozbiórkami   związanymi   z rozdziałem kanalizacji ogólnospławnej, roboty

ziemne,   roboty   drogowe   związane   z odtworzeniem po całej szerokości nawierzchni jezdni wraz z podbudową w świetle wykopu.”

Wykonawca wnosi o podanie układu oraz grubości  warstw konstrukcyjnych zaliczanych do podbudów oraz nawierzchni jezdni.

ODPOWIEDŹ: Poruszone w pytaniu kwestie zostały szczegółowo omówione przez przedstawicieli Zamawiającego na spotkaniu w dniu 17.05.2018r. Zamawiający ponadto w tym zakresie określił opisał wymagania i oczekiwania w przedmiarze robót.

 

PYTANIE 17: Wykonawca wnosi o potwierdzenie, iż podbudowy należy odtworzyć w świetle wykopu a nawierzchnie na całej szerokości jezdni.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający oczekuje wykonanie zamówienia zgodnie z przedmiarem i SIWZ.

 

PYTANIE 18: Wykonawca wnosi o wyjaśnienie czy przed wykonaniem nowej nawierzchni na całej szerokości jezdni należy przeprowadzić frezowanie.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający oczekuje wykonanie zamówienia zgodnie z przedmiarem oraz zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej.

W przypadku odpowiedzi twierdzącej wnosimy o określenie grubości frezowanie.

 

PYTANIE 19: Wykonawca wnosi o wyjaśnienie czy w ramach zadania należy przewidzieć wymianę jakichkolwiek krawężników na nowe?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający oczekuje wykonanie zamówienia zgodnie z przedmiarem oraz zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej. Wykonawca będzie ponosił koszty wymiany uszkodzonych podczas wykonywanych robót krawężników.

 

PYTANIE 20: Wykonawca wnosi o wyjaśnienie czy do odtworzenia warstw podbudów Zamawiający dopuści materiały uzyskane z rozbiórki?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający oczekuje wykonanie zamówienia zgodnie z przedmiarem oraz zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej. Materiały wbudowane powinny odpowiednie parametry techniczne oraz umożliwić uzyskanie założonego wskaźnika zagęszczenia.

 

PYTANIE 21: Wykonawca wnosi o wyjaśnienie czy do wykonania warstw podbudów Zamawiający dopuści mieszankę wapienną?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający oczekuje wykonanie zamówienia zgodnie z przedmiarem oraz zasadami wiedzy technicznej i zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Materiały wbudowane powinny odpowiednie parametry techniczne oraz umożliwić uzyskanie założonego wskaźnika zagęszczenia.

 

PYTANIE 22: W celu doboru odpowiednich parametrów mieszanek mineralno-asfaltowych Wykonawca wnosi o podanie kategorii ruchu dla poszczególnych ulic.

ODPOWIEDŹ: Podnoszone kwestię należy ustalić z właścicielem dróg.

 

PYTANIE 23: Projekt umowy nakłada na Wykonawcę obowiązek:

zawarcie z Burmistrzem miasta Aleksandrowa Kujawskiego (lub komórką  właściwą Urzędu Miejskiego zajmującą się zarządem drogami) porozumienia w sprawie zajęcia pasa drogowego, celem realizacji robót będących przedmiotem zamówienia, a następnie przekazanie Zamawiającemu kopii ww. porozumienia, pod rygorem nałożenia przez Zamawiającego na Wykonawcę kary umownej, o której mowa w § 14 ust. 1 pkt 1 lit. v,”

Wykonawca wnosi o wyjaśnienie czy z tytułu zajęcia pasa drogowego Zarządcy dróg  będą naliczali jakieś opłaty?

W przypadku odpowiedzi twierdzącej wnosimy o określenie wysokości tych opłat.

ODPOWIEDŹ: Poruszone w pytaniu kwestie zostały szczegółowo omówione przez przedstawicieli Zamawiającego na spotkaniu w dniu 17.05.2018r. oraz w poprzednich odpowiedziach Zamawiającego.

 

PYTANIE 24: Projekt umowy nakłada na Wykonawcę obowiązek:

zawarcie z Burmistrzem miasta Aleksandrowa Kujawskiego (lub komórką  właściwą Urzędu Miejskiego zajmującą się zarządem drogami) porozumienia w sprawie zajęcia pasa drogowego, celem realizacji robót będących przedmiotem zamówienia, a następnie przekazanie Zamawiającemu kopii ww. porozumienia, pod rygorem nałożenia przez Zamawiającego na Wykonawcę kary umownej, o której mowa w § 14 ust. 1 pkt 1 lit. v,”

Wykonawca wnosi o przekazanie wzoru porozumienia z Burmistrzem miasta Aleksandrowa Kujawskiego.

Dokument ten jest niezbędny do oszacowania całkowitego kosztu realizacji zadania.

ODPOWIEDŹ: Poruszone w pytaniu kwestie zostały szczegółowo omówione przez przedstawicieli Zamawiającego na spotkaniu w dniu 17.05.2018r. Zamawiający nie posiada wzorów porozumienia o które pyta oferent.

 

PYTANIE 25: Projekt umowy nakłada na Wykonawcę obowiązek:

zawarcie z Burmistrzem miasta Aleksandrowa Kujawskiego (lub komórką  właściwą Urzędu Miejskiego zajmującą się zarządem drogami) porozumienia w sprawie zajęcia pasa drogowego, celem realizacji robót będących przedmiotem zamówienia, a następnie przekazanie Zamawiającemu kopii ww. porozumienia, pod rygorem nałożenia przez Zamawiającego na Wykonawcę kary umownej, o której mowa w § 14 ust. 1 pkt 1 lit. v,”

Jakie obowiązki oraz koszty zostaną nałożone na Wykonawcę w porozumieniu z Burmistrzem miasta Aleksandrowa Kujawskiego?

ODPOWIEDŹ: Poruszone w pytaniu kwestie zostały szczegółowo omówione przez przedstawicieli Zamawiającego na spotkaniu w dniu 17.05.2018r.

 

PYTANIE 26. Dotyczy § 5 ust. 1 pkt. 15) Umowy:

 Do obowiązków Wykonawcy - oprócz obowiązków wymienionych w rozdz. III pkt 1 SIWZ - w szczególności należy:

15) ponoszenie kosztów ewentualnych napraw urządzeń sieci uzbrojenia podziemnego i naziemnego oraz budowli (urządzeń, elementów zagospodarowania terenu), znajdujących się w sąsiedztwie pro­wadzonych robót, których uszkodzenia są wynikiem prowadzenia robót budowlanych, stanowiących przedmiot zamówienia, bądź zaniechania działań,

 Wykonawca wnosi o potwierdzenie, że nie będzie ponosił kosztów naprawy uszkodzeń niezinwentaryzowanych urządzeń, instalacji i obiektów.

ODPOWIEDŹ: Wykonawca nie będzie ponosił kosztów niezinwentaryzowanych urządzeń, instalacji i obiektów.

 

PYTANIE 27. Dotyczy § 6 ust. 5 i 6 Umowy:

 5. Wartość wszystkich PŚP wydanych przez Zamawiającego nie może przekroczyć 85% wartości za­twierdzonej kwoty kontraktowej zawartej w niniejszej umowie w § 1.

6. Pozostałe 15% wartości zatwierdzonej kwoty wynagrodzenia zostanie wypłacona na podstawie wystawionego Końcowego Świadectwa Płatności po akceptacji końcowego Rozliczenia Wykonaw­cy, przedłożeniu innych niezbędnych dokumentów określonych w niniejszej umowie i podpisaniu Protokołu Odbioru Końcowego.

 Wykonawca prosi o uzasadnienie wymogu. W ocenie Wykonawcy zapis ten może skutkować nieuzasadnionym zatrzymywaniem części należnego mu wynagrodzenia. Wykonawca ponadto wskazuje, że na poczet ewentualnych roszczeń Zamawiający dysponować będzie zabezpieczeniem należytego wykonania umowy. Nie jest więc konieczne stosowanie dodatkowych zabezpieczeń.

ODPOWIEDŹ: Wskazany w pytaniu wymóg ma na celu powiązanie ostatecznej zapłaty wynagrodzenia należnego Wykonawcy z uzyskaniem efektu ekologicznego, który jest niezbędny z punktu widzenia skutecznego rozliczenia projektu przed instytucjami współfinansującymi projekt tj.: (potencjalnie NFOŚiGW w Warszawie) i WFOŚiGW w Toruniu. Przedmiotowe zapisy nie maja na celu zatrzymania części należnego Wykonawcy wynagrodzenia. W świetle zdefiniowanego problemu Zamawiający wychodzi naprzeciw potencjalnym Wykonawcom i zmienia zapisy umowy w następujący sposób:

§ 6 ust. 5 i 6 Umowy:

 5. Wartość wszystkich PŚP wydanych przez Zamawiającego nie może przekroczyć 90% wartości za­twierdzonej kwoty kontraktowej zawartej w niniejszej umowie w § 1.

6. Pozostałe 10% wartości zatwierdzonej kwoty wynagrodzenia zostanie wypłacona na podstawie wystawionego Końcowego Świadectwa Płatności po akceptacji końcowego Rozliczenia Wykonaw­cy, przedłożeniu innych niezbędnych dokumentów określonych w niniejszej umowie i podpisaniu Protokołu Odbioru Końcowego.

 

PYTANIE 28. Wykonawca prosi o informację, czy w przypadku Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenia zamówienia (konsorcjum), Zamawiający wyraża zgodę na odrębne wystawianie faktur przez każdego z partnerów konsorcjum co do zakresu robót wykonywanych przez danego partnera konsorcjum?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie wyraża takiej zgody. Fakturę powinien wystawiać Lider Konsorcjum.

 

PYTANIE 29. Dotyczy § 8 ust. 3 pkt. 5) Umowy

 Zamawiającemu przysługuje prawo do zgłoszenia w terminie 14 dni pisemnego zastrzeżenia do przedłożonego projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane w przypadku zaistnienia chociażby jednego z opisanych poniżej przypadków:

5)   umowa o podwykonawstwo zawiera ceny jednostkowe na wyższym poziomie niż ceny jednostkowe, zawarte w kosztorysie ofertowym Wykonawcy, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 4;

 

Wykonawca wnosi o skrócenie terminu do 7 dni, co znacznie usprawni to proces podzlecania robót przebieg realizacji inwestycji.

Ponadto Wykonawca wnosi o zmianę zapisu na następujący: „suma wynagrodzeń dla podwykonawców i dalszych podwykonawców robót budowlanych nie może być większa niż wynagrodzenie dla Wykonawcy”.

ODPOWIEDŹ: W świetle pytania Zamawiający zmienia zapisy § 8 ust. 3 w następujący sposób:

Zamawiającemu przysługuje prawo do zgłoszenia w terminie 7 dni pisemnego zastrzeżenia do przedłożonego projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane w przypadku zaistnienia chociażby jednego z opisanych poniżej przypadków: (…)

Ponadto zmienia zapisy § 8 ust. 3 pkt. 5) w następujący sposób:

suma wynagrodzeń (zarówno netto jak brutto) dla podwykonawców i dalszych podwykonawców robót budowlanych nie może być większa niż wynagrodzenie (zarówno netto jak brutto) dla Wykonawcy.

 

PYTANIE 30. Dotyczy § 12 ust. 4 Umowy

 Jeżeli w okresie rękojmi i gwarancji zostaną stwierdzone wady i usterki, to Wykonawca zobowiązuje się do usunięcia w ramach wynagrodzenia, o którym mowa w § 3 ust. 1, stwierdzonych protokolar­nie wad i usterek przedmiotu zamówienia, w terminie określonym przez Zamawiającego, liczonym od dnia pisemnego zawiadomienia Wykonawcy.

 Wykonawca prosi o zmianę zapisu z „w terminie określonym przez Zamawiającego” na „w terminie uzgodnionym z Zamawiającym”.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający nie widzi podstaw do zmiany zapisów w przedstawionym zakresie.

 

PYTANIE 31.  Wykonawca zwraca się o ustalenie limitu kar umownych na 20% wynagrodzenia Wykonawcy.

ODPOWIEDŹ: Zamawiający ustala limit kar umownych na 20% wynagrodzenia Wykonawcy.

 

PYTANIE 32.   Wykonawca prosi o informację, czy w przypadku Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenia zamówienia (konsorcjum) Zamawiający dopuszcza złożenie zabezpieczenia należytego wykonania umowy przez każdy podmiot z osobna w odniesieniu do jego zakresu prac?

ODPOWIEDŹ: Zamawiający oczekuje złożenie zabezpieczenia należnego wykonania umowy przez Lidera Konsorcjum.

 

PYTANIE 33.    Wykonawca wnosi, aby okoliczności, o których mowa w § 16 ust. 1 pkt 1 lit. a-k, w uzasadnionych przypadkach, prowadzić mogły również do podwyższenia wynagrodzenia Wykonawcy. W szczególności przestoje, za które Wykonawca nie odpowiada, powodują wzrost kosztów, które Wykonawca musi ponieść, co może stanowić słuszne uzasadnienie do zwiększenia wynagrodzenia Wykonawcy.

ODPOWIEDŹ:Zamawiający nie będzie interpretował w chwili obecnej zapisów umowy.

 

PYTANIE 34.   Dotyczy § 16 ust. 12 Umowy

 Wprowadzenie w dokumentacji projektowej zmian, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. h, nie może skutkować zwiększeniem (zmianą) zakresu świadczenia Wykonawcy zawartego w ofercie Wykonawcy, stanowiącej za­łącznik nr 3 do niniejszej umowy, oraz zwiększeniem wynagrodzenia Wykonawcy, o którym mowa w § 3 ust. 1.

 Wykonawca wnosi o wykreślenie powyższego zapisu. Przestoje, za które Wykonawca nie odpowiada, powodują wzrost kosztów, które Wykonawca musi ponieść, co może stanowić słuszne uzasadnienie do zwiększenia wynagrodzenia Wykonawcy.

ODPOWIEDŹ:.: Zamawiający nie będzie interpretował w chwili obecnej zapisów umowy.

 

 

Ponadto Zamawiający dokonuje zmian treści umowy polegających na:

  1. § 5 ust. 1 pkt. 17 w następujący zapis: „…termin 3 godzin….” zmienia na „….termin 2 dni…”;

  2. § 5 ust. 2 w następujący zapis: „….termin 3 dni roboczych….” zmienia na „….5 dni roboczych….”;

  3. § 6 ust. 3 w następujący sposób: „…nie może być mniejsza niż 600.000,00zł….” zmienia na „…nie może być mniejsza niż 500.000,00zł…”.

 

 

Metryka

  • zdarzenie opublikował: informatyk
    data dodania: 2018-05-18 22:02
[drukuj]